News

News & Announcements
Kış Aylarında Dizel Araçların Çalışma Sorunları

Günümüzde kış ayları dondurucu soğukluğu olmasa bile sıcaklıklar belli zaman sonra 0 derecenin altına inebiliyor.Bu nedenle dizel araçlarımız çalışmakta zorluk çekebiliyor. En çok sabahları erken saatlerde işe giden vatandaşımız aracı çalıştıramaması gibi büyük problemlerle karşılaşıyor. Bu tip problemlerin önüne geçmek için nasıl bir yol izlemeyeliyiz?

Kış aylarında aracın çalıştırılmasıyla ilgili problem yaşamak istemeyenlerin yapması gereken şeyler.

Aşırı soğuk havalarda aracın günde 2-3 defa 15’er dakikalık bölümler halinde çalıştırılması radyatör içindeki suyun donmasını engeller ve aracın daha kolay çalışmasını sağlar. Aracın üstünü tamamen örtüyle örtülmesi,Radyatörün önüne ısı yalıtım plastik veya levhası gibi maddeler koyularak soğuk havanın temasını kesmesi,motor soğutma suyuna kaliteli bir antifriz eklenmesi motor yağınında kış aylarına uygun olarak özel ürelien “W” kodlu ürünler kullanıması tavsiyemizdir.

Aracın üzerine buzları çözmek için kaynar su, ateş yakılması gibi şeyler tamamen hem kendiniz hemde aracınız için sağlıklı değildir.

Soğuk havalarda dizel araçların çalışması bir takım zorluklar barındırabilmektedir. Dizel araçların çalışma prensibi benzinli araçlara göre daha farklı işlemektedir. Bu yüzden soğuk havalarda dizel aracınızı çalıştırma işleminden önce antifrizi,kışlık yağı var ise kontağı açıp ısıtma buji ışığının sönmesini beklemelisiniz bu sayede aracınız daha kolay çalışacaktır. Ancak çalıştırdıktan sonra hemen hareket etmemelisiniz aracınızın motoru 4-5 dakika hareket etmeden çalışması kış aylarını rahat geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Other News